• Charakteristika zariadenia

Centrum pre deti a rodiny Košice – Hurbanova (ďalej „centrum“) je zariadením orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktoré zabezpečuje pobytovou formou nepretržitú odbornú ošetrovateľskú a opatrovateľskú starostlivosť, výchovné činnosti pre deti a mladých dospelých, z ktorých väčšina má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby v dôsledku nepriaznivého zdravotného stavu, rôznych druhov zdravotného znevýhodnenia (mentálne, telesné, zmyslové), porúch reči, učenia, pozornosti, správania, prípadne ich kombinácie.

Cieľom a poslaním zariadenia je ponúknuť deťom a mladým dospelým nielen lásku a starostlivosť, ale pomôcť im čo najviac rozvíjať schopnosti a zručnosti nevyhnutné pre ich lepšiu budúcnosť.

Centrum má 6 profesionálnych náhradných rodín a 11 samostatne usporiadaných skupín, z toho: 8 špecializovaných samostatných skupín, 1 samostatnú skupinu a 2 samostatné skupiny pre mladých dospelých.

Kapacita zariadenia je 94 miest, centrum prijíma do svojej starostlivosti deti a mladých dospelých od narodenia až do dosiahnutia plnoletosti, najdlhšie však do 25. roku veku života, ak sa sústavne pripravujú na povolanie.

Od roku 2018 je zariadenie držiteľom certifikátu pracoviska s Bazálnou stimuláciou, a tento koncept je integrovaný do starostlivosti o deti a mladých dospelých. Od roku 2022 je zariadenie držiteľom certifikátu preškoleného pracoviska Snoezelen – MSE.